Реставрація будівель і споруд «Реставрація», в перекладі з латині означає «відновлювати». І, дуже часто, це поняття плутають з «реконструкція», що означає «корінне перевлаштування».

Реставрують лише ті будівлі, які мають культурно-історичну цінність. До таких об'єктів категорично не застосуємо термін «реконструйований». Пам'ятки архітектури підлягають тільки реставрації, тобто проведення будівельних робіт, мета яких: відновлення первісного вигляду пам'ятки історії, який зруйновано або пошкоджено. У процесі реставраційних робіт зміцнюють структуру будівлі, використовуючи при цьому матеріали подібні оригіналу, або замінюють їх на сучасні аналоги, виправляють, або повністю замінюють, деформовані елементи, усувають додані доповнення. Суть же самої реставрації полягає в розкритті об'єкта, видаленням пізніх, що спотворюють елементів і відновлення втрачених елементів. При «розкриття» дуже важливо дотримуватися збереження розкриваються елементів.

Звичайно ж, будь-реставраційним роботам передує детальний аналіз, повне дослідження всього пам'ятки історії, а не окремих його елементів.

Реставрація будівель і споруд
Реставрація будівель і споруд

Сучасна реставрація – це складний і тривалий процес. Реставрируемый розкриттів об'єкт вкрай рідко буває повністю збереженим. Практично завжди він має певні втрати, часом дуже великі і конструктивно значущі. Зокрема, відновлювані культові споруди, за останні роки експлуатуються світськими організаціями, в масі своїй, втратили значну частину своїх найважливіших конструктивних елементів, зазнали за кілька перепланувань, а часом, і знищення найважливіших елементів споруди або декору. Дана реставрація, іноді ускладнюється ще й відсутністю опису будівлі, плану, креслень, графічних або фото зображень.

Початок почав відновлення будь-якої будівлі – консервація. Тим самим, зупиняється, або хоча б, сповільнюється процес руйнування. Далі йде процес «виведення з аварійного стану» - ремонт покрівлі, віконних і дверних прорізів, зміцнення несучих конструкцій: фундаменту, фасадів, стін.

Реставраційні технології відрізняються своїм консерватизмом. Нові, сучасні матеріали допустимі тільки якщо не спотворюють його початковий вигляд і не можуть завдати шкоди споруді або його конструкцій.